A gtikus elnevezs a renesznsz korbl szrmazik, a cscsves stlus eltl rtkelse. A renesznsz ember felfogsa szerint az antik muvszet aranykort a kzpkor barbr, a gtoktl ered torz muvszete kvette. Valjban azonban a gtok s a gtikus stlus kztt nincs sszefggs. A gtika sokrtu, bels ellentmondsoktl s ellenttektl feszl gazdag vilgt, a trsadalom alapvet vltozsait az irodalom s a kpzmuvszetek is tkrzik. A formanyelv tovbbra is kttt. Az brzols korbbi, sematikus merevsge azonban fokozatosan felolddik. a szimbolikus brzolsmd helyett az esemnyeket elbeszl s az rzseket kifejez, a termszet megfigyelseirl tanskod, valsghubb mvszet fejldik ki.
A legfbb muvszeti feladat tovbbra is a templompts marad. A slypont a szkesegyhzakra tevdik t. A gtikus stlus kifejlesztsben dnt fontossgak a XII. szzadban a ciszterci rend. A gtika sajtos stlusvltozatt alaktjk ki a XIII. szzadban a szegnysg eszmnyt hirdet koldul vagy prdiktor rendek a ferencesek s domonkosok. A gtika ksbbi szakaszban a plbniatemplomok kerlnek tlslyba. A gtikus templomok alaprajzi s magassgi mreteikben ltalban tlnnek a romnkoriakon.
Tralakts:
Alaprajz: kereszt. A gtikus ptszet stlusjegyei: a jellegzetes tr- s tmegalakts, a szerkezeti rendszer s a rszletformk a nagy francia szkesegyhzakon alakulnak ki. Tralaktsukban a legfbb trekevs a romn stlusban kirleldtt alaprajzi elrendezs s felpts tovbbfejlesztse: a trrszek egyestse ttekinthet, magasba tr, ersen bevilgtott tregyttess. A trelrendezs ltalban hosszanti. A tbbhajs trrszek ltalban baziliks felptsuek. Az egysgesebb teru csarnoktemplomok (s terem templomok, amik fleg Kelet- s Kzp- Eurpban voltak elterjedve), br egyes vidkeken korn is elfordulnak, a koldul rendeknl s a ksi polgri gtikban vlnak gyakoriv. A hajk trarnyai ltalban igen karcsak. A fhajk magassga a francia szkesegyhzakban a szlessg kt-hromszorosa. Kelet s Kzp-Eurpban zmkebbek. A terek lefedse tlnyom rszben boltozatos, kezdetben hatsveges, majd gtikus keresztboltozat. Angliban korn megjelennek a bordk szaportsval kialakul, a boltmezket egysgbe fog csillag- s hlboltozatok.
Szerkezetek:
A gtika a cscsv s a bords keresztboltozat felhasznlsval s tovbbfejlesztsvel alapveten j, egysges szerkezeti rendszert hozott ltre. Megteremtette a nagymretu, magasbatr terek ttekinthet, fnnyel elrasztott egytteseinek kialaktshoz a viszonylag knnyu boltozatokat hord s gy karcs tmaszokkal megoldott vzas szerkezeti felptst.
A teherhord szerkezeti vz rszei a boltsvegek terht hord boltozati bordk. Igyekeztek kikszblni a keresztboltozat ngyzetes alaprajznak ktttsgt. Ezek a trekvsek hoztk ltre a cscsves gtika keresztboltozatt. Ennek homlok- s tls vei cscsvesek, gy oldalnyomsuk kisebb. A cscsves homlokvek egyttal lehetv tettk, hogy keresztboltozatok tglalap alaprajzzal plhessenek.
Kialaktjk a fikos dongaboltozatot. A ksi gtikban a vzszintes vetletben egyenes bordkat kt irnyban hajltott, szeszlyesen vel vonalvezetsu bordzat vltotta fel.
A rendkvl karcs hatrol falak, ill. az egyre nagyobb nylsokat kzrefog keskeny faltestek nem voltak elegendk a boltozatok oldalnyomsnak felvtelre. Ezrt ezeket a boltvllak tengelyben a falskra merleges tmpillrekkel tmasztottk meg s merevtettk. Kelet s Kzp-Eurpban a tmv elmarad, a tmpillr az plet belsejbe kerl.
A gyakran igen nagy mretu ablaknylsokat sznes vegezssel zrtk el.
Alaktan:
A stlus ksbbi szakaszaiban a dsztkedv fokozdik, s a formk gyakran elszakadnak a szerkezeti adottsgoktl. Az alapveten alaktani elemek a tmaszok: pillrek, oszlopok, gymkvek, tmpillrek s tmvek; a boltozati elemek: bordk s zrkvek; a fellettagol elemek: prknyok, nylsok s ezek keretezsei, osztsai, flkk, vsorok; vgl egyes, a szerkezetektl fggetlen, sajtos dsztelemek. A pillrek s oszlopok megrzik a tmaszok hagyomnyos tagoldst, lbazatra, trzsre s fejezetre. A tmpillrek felletei kezdetben simk, tagolatlanok. Ksbb a merev skokat krcsokkal gazdagon keretelt szoborflkkkel oldjk fel. A homlokzatok vzszintes tagolelemei a lbazati, oszt- s koronzprknyok. A falnylsok fell kezdetben szinte kizrlag cscsvvel zrdnak. A cscsv fejldse sorn egyre magasabb, meredekebb vu. A ksi gtikban a cscsvet sokszor mr, rszben sszetett vformk: szamrht-, Tudor-, fggny- s szegmensvek vltjk fel. Az ablakok alakja, keretezse s osztsa a gtikban fokozott jelentsgu, miutn mretk ersen megnvekszik, s a homlokzatok uralkod elemiv vlnak. ltalban a tmpillrek kzeiben helyezkednek el, s gyakran a teljes tmpillrkzt kitltik
A vonalzval s a krzvel szerkesztett rajz krcs, a mrmu az ikerablakokat egybefoglal teherhrt v mezjt elzr kalapot ttr krnylsbl fejldik ki. Ez fokozatosan nvekedve vgl kitlttte a cscsves vmezt, a fennmarad felleteket vhromszgek trtk t, a krt pedig bell karjok tagoltk. Mrmuvekkel osztottk a kr- vagy rzsaablakokat is, kezdetben klls osztst tovbbfejlesztve, majd szabadon szerkesztett idomokkal.
Kelet-Kzp-Eurpban a homlokzat egyszerubb.
Tmr felleteken vakmrmuvet alkalmaztak. A bejrati nyls fltt a cscsves vmezt tbbnyire dombormu vagy vakmrmu, esetenknt mrmuves ablak tlti ki. A nem szerkezeti jellegu dsztelemek tovbb gazdagtjk a szerkezeti s tagolelemeket. A gtika kt jellegzetes dszteleme a kszlevl s keresztvirg.
A nyugati homlokzatok, egyben az plettmeg uralkod elemit alkot tornyok ngyszghasb tmegt tmpillrek, fiatornyok, flkk s karcs magas ablakok tagoljk fgglegesen, ami fokozza a monumentalits hatst. |